Jak się nie bać mówić po angielsku?

„Znam angielski… biernie”, czyli rozumiem, ale nie mówię. Bardzo dużo osób tak ma, zwłaszcza wtedy, gdy nie mają okazji do częstego korzystania z języka. Jest to zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak trudna jest to umiejętność, zwłaszcza na początku nauki. W rzeczywistym kontekście (czyli poza klasą) wymaga ono słuchania (ze zrozumieniem 😉), przetwarzania informacji, formułowania zdań, a na koniec jeszcze wymowy. Każde z tych zadań samo w sobie dla początkującego ucznia jest wyzwaniem, a co dopiero wszystkie razem połączone!

Dobra wiadomość jest taka, że problem jest powszechnie znany i istnieją sprawdzone sposoby poskromienia tego lęku. Swobodne mówienie jest w zasięgu każdego, również w Twoim. Jeśli chcesz pracować nad swoją biegłością w mówieniu po angielsku, czytaj dalej, bo mamy dla ciebie trzy świetne podpowiedzi.

🔖 Potraktuj to jako kolejną umiejętność

Nie daj sobie wmówić, że do języków trzeba mieć dar. Talent jest przereklamowany, za to systematyczną pracą możesz zdziałać naprawdę wiele. Z punktu widzenia nauki nie ma większego znaczenia, czy uczysz się prowadzić samochód, piec ciasto, czy mówić po angielsku. W każdym przypadku musisz poznać pewne zasady, a później po prostu wykonywać daną czynność tak długo, aż nabędziesz wprawy. Nikt nie urodził się mistrzem kierownicy, każdy początkujący kierowca musi na początku zmierzyć się z błędnie wybranym biegiem lub zapomnianym kierunkowskazem przy skręcie. Z biegiem czasu staje się coraz bardziej biegły i bez problemu zmienia przełożenia, włącza się do ruchu, planuje trasę, a czasami jeszcze nawet rozmawia przez telefon w tym samym czasie 😉

Nauka każdej umiejętności jest procesem, który można zaplanować. Musisz wiedzieć, dokąd zmierzasz i jak chcesz się tam dostać. Poznać metody i zacząć je konsekwentnie stosować. To jest proste, ale wymaga czasu i energii, wymaga pracy. I to nas prowadzi do kolejnego punktu…

😀 Pracuj nad pewnością siebie

Lęk przed mówieniem to bardzo często lęk przed zabieraniem głosu w ogóle, bez względu na język. A to już ma podłoże psychologiczne i warto nad tym pracować nie tylko na potrzeby mówienia po angielsku. Zastanów się, jakie uczucia towarzyszą Tobie w momencie, gdy musisz odezwać się w obcym języku? Jakie jest ich źródło i w jakich innych sytuacjach życiowych czujesz się podobnie? Co Ci wtedy pomaga?

Zaprzyjaźnij się z uczuciem dyskomfortu i celowo wystawiaj się na nie. Włącz ulubiony serial po angielsku i spróbuj powtarzać po bohaterach lub odpowiadać im na pytania. Na początku będzie to dziwne, może nawet nieprzyjemne. Z czasem przyzwyczaisz się do swojego głosu i jego brzmienia w innym języku. Z czasem poszerzaj tę strefę, w której czujesz się dobrze–wtrącaj angielskie sformułowania do zwykłej rozmowy, zabieraj częściej głos na spotkaniach w pracy. Poczujesz większą pewność siebie, a to zdecydowanie ułatwi rozmowę po angielsku.

Nie bój się porażki, przecież każdy popełnia błędy. Nasza córka od pięciu lat codziennie uczy się polskiego i wciąż mówi „wybram” zamiast „wybiorę”. Native speakerom również zdarzają się potknięcia–czy Tobie nigdy nie zdażyło się przejęzyczyć? Jeśli ktoś Cię poprawi, to nawet lepiej–następnym razem powiesz już poprawnie!

🎯 Zmień podejście z „muszę” na „chcę”

Czy wiesz, dlaczego w ogóle uczysz się nowego języka? Jeśli robisz to z przymusu, wówczas prawdopodobnie efekty tej nauki nie będą trwałe (o ile w ogóle wystąpią). Pomyśl, kiedy ostatnio zdobywanie wiedzy (jakiejkolwiek) sprawiało Ci przyjemność. Ile było w tym zabawy, a ile ciężkiej pracy?

Kiedy masz pozytywne nastawienie, rośnie Twoja motywacja do kontynuowania nauki, nawet jeśli popełniasz błędy. Będziesz również bardziej skłonna/skłonny do podejmowania ryzyka i próbowania nowych rzeczy, co jest niezbędne w komunikacji werbalnej. Dodatkowo, pozytywne nastawienie sprawi, że proces nauki będzie przyjemniejszy i pomoże Ci zbudować wiarę w swoje umiejętności.


Język obcy to tylko kolejny „skill”, w którym wcale nie musisz być mistrzynią/mistrzem. Pozytywne nastawienie i odrobina pracy nad pewnością siebie sprawią, że każdy może mówić po angielsku.

Jeśli zmagasz się z tym problemem i rozmowa w języku obcym sprawia Ci trudności, mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci zacząć mówić. Powodzenia! I daj nam znać, w jaki sposób na co dzień pokonujesz swój strach przed mówieniem 🙌


Chcesz się przełamać w mówieniu po angielsku?

Nie ma lepszej metody, niż ćwiczenie w przyjaznym środowisku, gdzie nikt nie osądza i nie poprawia.

W Just Friends rozmawiamy ze sobą i wspieramy się w codziennej nauce.

Co najmniej dwa razy w tygodniu okazja do mówienia, codziennie dostęp do społeczności i ciekawych materiałów.

Gwarancja zwrotu pieniędzy w ciągu 14 dni, jeśli społeczność nie spełni Twoich oczekiwań.