Czy masz swojego Goal Buddy?

W nauce języka, tak jak w każdej innej dziedzinie życia, kluczowe jest zrozumienie i zdefiniowanie swojego celu. Cel jest jak światło w tunelu – niezależnie od liczby przeszkód, które napotkasz po drodze, to ono pomoże Ci utrzymać kurs i skupić się na końcowym rezultacie. To twoje „dlaczego” – podstawa, która kieruje Twoją motywacją i determinacją.

Weźmy na przykład moją sytuację. Uczę się portugalskiego, ale przerwałem na trzy tygodnie. Gdy zacząłem się zastanawiać, dlaczego tak się stało, zrozumiałem, że straciłem z oczu swój cel. Czy chciałem nauczyć się portugalskiego, aby porozumiewać się z Portugalczykami na wakacjach, aby przeczytać książkę w oryginale, czy może po prostu dla przyjemności z nauki nowego języka? Gdy przypomniałem sobie, dlaczego zacząłem tę naukę, znalazłem nową motywację do powrotu do codziennego przerabiania fiszek.

Celem może być cokolwiek, co jest dla Ciebie istotne. Może to być zdolność do komunikowania się z rodziną lub przyjaciółmi, zdobycie lepszej pracy, podróż do kraju, w którym mówi się tym językiem, czy po prostu zrozumienie piosenek, które tak bardzo lubisz. Ważne jest, aby to było coś, co ma dla Ciebie znaczenie, coś, co naprawdę chcesz osiągnąć. To ‘dlaczego’ jest tym, co pomoże Ci przezwyciężyć trudności, które na pewno napotkasz na swojej drodze do biegłości językowej.

Goal Buddies

Mój przykład nie jest odosobniony. Brak motywacji jest jednym z częstych problemów, z jakimi spotykamy wśród naszych kursantów. W natłoku codziennych obowiązków i rozpraszających czynników łatwo zgubić cel. Warto więc zadbać o wsparcie, które nie pozwoli nam zapomnieć o naszym ”why”.

Rozwiązaniem jest Goal Buddy, czyli osoba, która będzie nas wspierać i motywować na drodze do osiągnięcia naszego celu. Towarzysz celów nie musi mieć takiego samego celu jak my, ale powinien być kimś, kto nie pozwoli nam na niepotrzebne wymówki, zna nasze priorytety oraz nasz plan działania.

W praktyce Goal Buddy jest jak przyjazny szef, który sprawdza, czy wykonujemy zadania i pomaga nam ocenić, czy nasze wymówki nie są przypadkiem wynikiem lenistwa. Dzięki temu utrudnia nam sabotażowanie naszego własnego postępu.

Poza tym, sukces smakuje lepiej, gdy można się nim podzielić. Towarzysz celów jest świetny do spotkań, rozmów o postępach i przeszkodach, a także do świętowania zwycięstw.

Jak zacząć z Goal Buddy?

Poniżej znajdziesz listę konkretnych działań, które możesz podjąć, aby wykorzystać potencjał towarzysza celów. Wykonanie tych zadań pomoże Wam stworzyć relację sprzyjającą osiąganiu celów.

  1. Znajdź wiarygodnego i wspierającego przyjaciela, na którym możesz polegać.
  2. Podzielcie się swoimi motywacjami, celami i sposobami nauki.
  3. Ustalcie regularne spotkania.
  4. Przed każdym spotkaniem określcie i podzielcie się swoimi mikrocelami.
  5. Na spotkaniach przegadujcie przeszkody i wymówki.
  6. Przeglądajcie swoje postępy i świętujcie sukcesy, nawet te małe.
  7. Nie zapominajcie o zabawie – to ma być nauka ”with pleasure”, a nie nudny obowiązek dla żadnej ze stron.

Just Friends

W Just Take a Lesson pomysł Goal Buddies spodobał nam się tak bardzo, że postanowiliśmy go wprowadzić jako opcję nauki w Just Friends.

Od przyszłego tygodnia zaczynamy łączyć osoby z podobnym stopniem znajomości angielskiego i zbliżonymi celami. Przygotowaliśmy na początek kilka zadań, które pomogą rozruszać Goal Buddies.

Zapowiada się niezła zabawa! Damy znać za jakiś czas, jak nam się sprawdził ten projekt.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *