Jak się nie bać mówić po angielsku?
„Znam angielski… biernie”, czyli rozumiem, ale mówienie po angielsku mi nie idzie. Bardzo dużo osób tak ma, zwłaszcza wtedy, gdy nie mają okazji do częstego korzystania z języka. Jest to zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak trudna jest to umiejętność, zwłaszcza na początku nauki. W rzeczywistym kontekście (czyli poza klasą) wymaga ono słuchania (ze zrozumieniem 😉), przetwarzania informacji, formułowania zdań, a na koniec jeszcze wymowy. Każde z tych zadań samo w sobie dla początkującego ucznia jest wyzwaniem, a co dopiero wszystkie razem połączone!
Dobra wiadomość jest taka, że problem jest powszechnie znany i istnieją sprawdzone sposoby poskromienia tego lęku. Swobodne mówienie jest w zasięgu każdego, również w Twoim. Jeśli chcesz pracować nad swoją biegłością w mówieniu po angielsku, czytaj dalej, bo mamy dla ciebie trzy świetne podpowiedzi.
1. Potraktuj to jako kolejną umiejętność
Nie daj sobie wmówić, że do języków trzeba mieć dar. Talent jest przereklamowany, za to systematyczną pracą możesz zdziałać naprawdę wiele. Z punktu widzenia nauki nie ma większego znaczenia, czy uczysz się prowadzić samochód, piec ciasto, czy mówić po angielsku. W każdym przypadku musisz poznać pewne zasady, a później po prostu wykonywać daną czynność tak długo, aż nabędziesz wprawy. Nikt nie urodził się mistrzem kierownicy, każdy początkujący kierowca musi na początku zmierzyć się z błędnie wybranym biegiem lub zapomnianym kierunkowskazem przy skręcie. Z biegiem czasu staje się coraz bardziej biegły i bez problemu zmienia przełożenia, włącza się do ruchu, planuje trasę, a czasami jeszcze nawet rozmawia przez telefon w tym samym czasie 😉
Nauka każdej umiejętności jest procesem, który można zaplanować. Musisz wiedzieć, dokąd zmierzasz i jak chcesz się tam dostać. Poznać metody i zacząć je konsekwentnie stosować. To jest proste, ale wymaga czasu i energii, wymaga pracy. I to nas prowadzi do kolejnego punktu…
2. Pracuj nad pewnością siebie
Lęk przed mówieniem to bardzo często lęk przed zabieraniem głosu w ogóle, bez względu na język. A to już ma podłoże psychologiczne i warto nad tym pracować nie tylko na potrzeby mówienia po angielsku. Zastanów się, jakie uczucia towarzyszą Tobie w momencie, gdy musisz odezwać się w obcym języku? Jakie jest ich źródło i w jakich innych sytuacjach życiowych czujesz się podobnie? Co Ci wtedy pomaga?
Zaprzyjaźnij się z uczuciem dyskomfortu i celowo wystawiaj się na nie. Włącz ulubiony serial po angielsku i spróbuj powtarzać po bohaterach lub odpowiadać im na pytania. Na początku będzie to dziwne, może nawet nieprzyjemne. Z czasem przyzwyczaisz się do swojego głosu i jego brzmienia w innym języku. Z czasem poszerzaj tę strefę, w której czujesz się dobrze–wtrącaj angielskie sformułowania do zwykłej rozmowy, zabieraj częściej głos na spotkaniach w pracy. Poczujesz większą pewność siebie, a to zdecydowanie ułatwi rozmowę po angielsku.
Nie bój się porażki, przecież każdy popełnia błędy. Nasza córka od pięciu lat codziennie uczy się polskiego i wciąż mówi „wybram” zamiast „wybiorę”. Native speakerom również zdarzają się potknięcia–czy Tobie nigdy nie zdażyło się przejęzyczyć? Jeśli ktoś Cię poprawi, to nawet lepiej–następnym razem powiesz już poprawnie!
3. Zmień podejście z „muszę” na „chcę”
Czy wiesz, dlaczego w ogóle uczysz się nowego języka? Jeśli robisz to z przymusu, wówczas prawdopodobnie efekty tej nauki nie będą trwałe (o ile w ogóle wystąpią). Pomyśl, kiedy ostatnio zdobywanie wiedzy (jakiejkolwiek) sprawiało Ci przyjemność. Ile było w tym zabawy, a ile ciężkiej pracy?
Kiedy masz pozytywne nastawienie, rośnie Twoja motywacja do kontynuowania nauki, nawet jeśli popełniasz błędy. Będziesz również bardziej skłonna/skłonny do podejmowania ryzyka i próbowania nowych rzeczy, co jest niezbędne w komunikacji werbalnej. Dodatkowo, pozytywne nastawienie sprawi, że proces nauki będzie przyjemniejszy i pomoże Ci zbudować wiarę w swoje umiejętności.
Język obcy to tylko kolejny „skill”, w którym wcale nie musisz być mistrzynią/mistrzem. Pozytywne nastawienie i odrobina pracy nad pewnością siebie sprawią, że każdy może mówić po angielsku.
Jeśli zmagasz się z tym problemem i rozmowa w języku obcym sprawia Ci trudności, mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci zacząć mówić. Powodzenia! I daj nam znać, w jaki sposób na co dzień pokonujesz swój strach przed mówieniem 🙌
Chcesz się przełamać w mówieniu po angielsku?
Nie ma lepszej metody, niż ćwiczenie w przyjaznym środowisku, gdzie nikt nie osądza i nie poprawia.
W Just Friends rozmawiamy ze sobą i wspieramy się w codziennej nauce.
Co najmniej dwa razy w tygodniu okazja do mówienia, codziennie dostęp do społeczności i ciekawych materiałów.
Gwarancja zwrotu pieniędzy w ciągu 14 dni, jeśli społeczność nie spełni Twoich oczekiwań.
Zdjęcie: Canva