Postanowienia noworoczne–znajdź sposób, by je zrealizować

Zdziwiłem się, kiedy o tym przeczytałem po raz pierwszy: postanowienia noworoczne to tradycja, która ma już 4000 lat! Od czasów starożytnego Babilonu miała na celu umożliwienie ludziom osiągnięcia ich celów poprzez wyznaczenie sobie nowych zamierzeń na nadchodzący rok.

Co roku, w okresie świąteczno-noworocznym, miliony ludzi na całym świecie zaczynają myśleć o tym, co chcieliby zmienić w swoim życiu i jakie nowe cele sobie wyznaczyć. Niektóre z najczęstszych postanowień noworocznych dotyczą zdrowia i kondycji fizycznej, nauki języka obcego, poprawy finansów osobistych lub rozwoju kariery zawodowej.

Niestety, mimo dobrych intencji, wielu ludzi ma trudności z wytrwaniem w swoich postanowieniach noworocznych.

Badania pokazują, że tylko około 8% osób, które sobie coś obiecują, faktycznie to osiąga. Dlaczego tak trudno jest wytrwać w postanowieniach? Czy istnieją sposoby na to, by skuteczniej je realizować?

Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przedstawić kilka wskazówek, jak skutecznie nauczyć się języka obcego, trzymając się swoich noworocznych postanowień.

Cel i nawyk–klucze do osiągnięcia sukcesu

Jednym z głównych powodów, dla których tak trudno jest wytrwać w postanowieniach noworocznych, jest brak konkretnego celu oraz nawyku. Cel to coś, do czego dążymy, co chcemy osiągnąć. Nawyk natomiast to coś, co robimy automatycznie, bez wysiłku, niezależnie od naszych chęci i motywacji. Zbudowanie nawyku wymaga czasu i wysiłku. Jednak kiedy już zostanie on utworzony, staje się on niezwykle pomocny w realizacji naszych celów.

Cel bez nawyku jest mało efektywny. Jeśli nie mamy nawyku regularnej nauki języka obcego, każdego dnia będziemy musieli walczyć z własnym lenistwem i brakiem motywacji. Ciężko będzie wtedy znaleźć czas i siły na kontynuowanie naszych działań. To może być bardzo trudne, szczególnie jeśli mamy wiele innych obowiązków i zajęć.

Natomiat nawyk bez celu nie ma sensu. Zbudowanie nawyku regularnej nauki języka obcego jest dobrym pomysłem, ale jeśli nie wiemy, po co to robimy, nasze wysiłki mogą być daremne. Bez określenia konkretnego celu, trudno będzie nam ocenić, czy nasza nauka przynosi efekty. Trudno będzie również zmotywować się do dalszych działań.

Aby skutecznie realizować swoje noworoczne postanowienie nauki języka obcego, warto połączyć cel z nawykiem. W ten sposób będziemy mogli skupić się na dążeniu do wyznaczonego celu, a jednocześnie będziemy mieć nawyk, który pomoże nam w jego realizacji.

Podsumowanie

Jeśli chcesz rozpocząć naukę języka w nowym roku, mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi:

  1. Określ, dlaczego chcesz nauczyć się języka (np. do pracy, podróży, zdobycia nowych umiejętności itp.).
  2. Ustal konkretny cel, do którego chcesz dążyć (np. zdanie egzaminu, przeczytanie książki w obcym języku itp.).
  3. Zrób plan nauki i ustal regularne dni i godziny na jej poświęcenie.
  4. Znajdź motywację do działania (np. marzenia, cele, nagrody itp.).
  5. Konsekwencja i cierpliwość – nauka języka wymaga czasu i wysiłku, ale efekty przyjdą prędzej czy później.

Postanowienia noworoczne mogą być skutecznym sposobem na osiągnięcie naszych celów, ale aby tak było, musimy trochę bardziej przyłożyć się do ich realizacji. Ważne jest, by mieć konkretny cel, do którego chcemy dążyć, ale równie ważny jest nawyk, który pomoże nam go osiągnąć.

Zbudowanie nawyku nauki języka obcego wymaga czasu i wysiłku, ale jest to warte zachodu. Otwiera przed nami nowe możliwości i daje szansę na rozwój osobisty i zawodowy.

Nawet jeśli nasze postanowienia noworoczne nie zawsze są łatwe do zrealizowania, to ich spełnienie daje nam ogromną satysfakcję. Dlatego warto podejść do nich z odpowiednim nastawieniem i determinacją, by móc cieszyć się sukcesem w nowym roku.

Powodzenia w realizacji postanowień!

Photo by Planet Volumes on Unsplash

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *