Jak się uczymy angielskiego? Podsumowanie ankiet
Kilka dni temu poprosiliśmy Was o odpowiedź na kilka pytań. Odzew nas zachwycił i autentycznie zaskoczył! Okazało się, że uczycie się od dawna, chociaż nie zawsze skutecznie.
Jak długo i po co się uczymy
Ponad 170 osób odpowiedziało na naszą ankietę. W większości przypadków uczycie się angielskiego trzy lata lub dłużej (85% odpowiedzi). Preferencje odnośnie pracy samodzielnej lub z nauczycielem są równo podzielone (odpowiednio 43 i 41%); jedna osoba na osiem woli uczyć się w grupie. Zastanawia nas względnie mała popularność grup, które mają swoje zalety (wzajemna motywacja, w grupie raźniej i zazwyczaj bardziej zabawnie), chociaż są trudniejsze logistycznie.
Znakomita większość respondentów potrzebuje języka, aby swobodnie podróżować (57%). Popularną motywacją była również praca (chęć zdobycia lepszej lub rozwoju obecnej)–47% odpowiedzi. Dziesięć procent osób planuje lub już przeprowadziło się do innego kraju i potrzebuje języka na co dzień.
Główne problemy oraz skuteczne metody
Wydaje się, że trzy lata to wystarczająco długo, by nauczyć się angielskiego na satysfakcjonującym poziomie. Wiemy jednak, że bardzo często tak się nie dzieje. Najczęściej wymieniane przez Was przeszkody to: mówienie (30%), systematyczność (20%) i brak czasu (19%). Tylko 6% osób wskazało na przekonania jako przeszkodę w nauce; wartość ta wydaje się nam zaniżona. Z naszych obserwacji wynika, że problemy z mówieniem bardzo często mają swoje podłoże właśnie w błędnych, ale głęboko zakorzenionych przekonaniach. Niestety bardzo często są one również nieuświadomione. Warto o tym pomyśleć i sprawdzić, czy sami nie torpedujemy naszej nauki.
Zaskakujące, że 64% osób nie ma ulubionej metody nauki języka angielskiego… To oznacza, że nie wiecie, co w Waszym przypadku sprawdza się najlepiej. Niestety angielski rzadko „wchodzi sam”, musimy mu w tym pomóc powtarzalnymi działaniami. Nie jest tak, że jedna metoda jest skuteczniejsza, niż inna. To bardzo indywidualna kwestia i bardzo często musimy wypróbować kilka z nich, aby trafić na tę jedną, naszą. Wśród pozostałych 36% osób najczęściej powtarzającymi się propozycjami były: seriale, książki, muzyka (łącznie 10%), szukanie okazji do rozmów i praktyki (12%); około 2-3% osób wybiera Instagram, aplikacje i fiszki (pozdrawiam osobę, która napisała o mojej ulubionej AnkiApp 😉
Waszym wymarzonym i, jak zakładamy, na razie niedostępnym sposobem poprawienia skuteczności nauki jest znalezienie skutecznej metody (35% osób) lub „zanurzenie się” w języku (np. poprzez wyjazd do innego kraju) 22% respondentów. To nas z kolei bardzo cieszy, ponieważ metody to obszar, w którym czujemy się wyjątkowo kompetentni, a tzw. immersion da się zrobić bez wyjeżdżania.
Uczucia towarzyszące nauce
Optymistyczne jest to, że mimo wszystko w związku z nauką języka częściej odczuwanie przyjemne emocje, niż nieprzyjemne. Ponad 46% osób odpowiedziało, że nauka sprawia im radość, a 42% wręcz ekscytację. Niepokój z kolei odczuwa 35% z Was. To mimo wszystko wciąż dużo, ale motywuje nas to do jeszcze cięższej pracy, aby zamienić uczucie w dumę, którą w tej chwili odczuwa 27% osób.
Mamy nadzieję, że wyniki ankiety skłonią Was do refleksji i pomogą w lepszym zrozumieniu własnego procesu nauki. Nam na pewno podsunęły kilka pomysłów, które wykorzystamy w przyszłości na Instagramie i w naszych produktach. Z drugiej strony cieszy nas, że obecne kursy Just Take a Lesson już w tej chwili bardzo dobrze odpowiadają na Wasze potrzeby, np. Winter Class–zacznij mówić, który znakomicie pomaga pozbyć się szkodliwych przekonań i zacząć mówić.
Dajcie znać w komentarzach poniżej, czy wyniki ankiety Was zaskakują i czy dzięki nim planujecie jakieś zmiany w swoim podejściu do nauki.